Van 9 tot 14 februari 2004 had de tweede Week van de Diversiteit plaats. Een week waar respect voor ieders eigenheid centraal staat. GRIP lanceerde op 9 februari de eerste fase van haar diversiteitscampagne. Hieronder vind je de advertentie en het persbericht.

GRIP, Gelijke Rechten voor Iedere Persoon met een handicap vzw, lanceert op maandag 9 februari een nieuwe campagne. De campagne bestaat uit twee fases.
Een eerste korte fase verschijnt tijdens de Week van de Diversiteit die loopt van 9 tot 14 februari in het onderwijs. Tijdens die week speelt GRIP, met een advertentie, in op een actueel thema dat nauw aanleunt bij diversiteit, keuzevrijheid en respect in het onderwijs: de hoofddoekendiscussie.
In een tweede langlopende fase wordt de campagne meer opengetrokken naar gelijke rechten en kansen voor mensen met een handicap algemeen. Aan de hand van advertenties, affiches, boomerangkaarten, een radio- en TV-spot wordt de boodschap van GRIP verspreid. De drager van deze tweede fase is een man die de strijd tegen discriminatie voerde tot aan zijn dood, Martin Luther King.
Diversiteit is een rijkdom voor onze samenleving: daar draait het tijdens de Week van de Diversiteit om. In een week waar respect voor ieders eigenheid centraal staat, pleit GRIP voor een verdraagzaam onderwijs, waar iedereen als gelijkwaardig behandeld wordt en niet omwille van zijn/haar culturele achtergrond, afkomst, seksuele geaardheid, handicap of geslacht wordt uitgesloten.
De hoofddoekendiscussie, die de laatste weken ruim onder de aandacht kwam in de media, is hier een rake illustratie van. Met of zonder hoofddoek naar school, het is en blijft een individuele keuze. Wanneer diversiteit een meerwaarde voor het onderwijs betekent, dan is deze discussie niet langer relevant.
Het opdelen van mensen in hokjes, categorieën en types naargelang het al dan niet dragen van een hoofddoek, een culturele achtergrond, seksuele voorkeur, handicap, … is absurd en oneerlijk. Elk individu heeft recht op keuzevrijheid.
Het is hoog tijd om fundamentelere debatten te gaan voeren en de drempels die voor achtergestelde groepen wél obstakels vormen voor inclusie en tolerantie weg te werken.
Kinderen met een handicap krijgen vaak niet de kans om voor het gewoon onderwijs te kiezen. Uit recent onderzoek van het HIVA bleek nog maar eens dat steeds meer ‘moeilijke’ kinderen worden doorverwezen naar het Buitengewoon Onderwijs (DM 05/02/04). Momenteel hangt de kans om naar het gewoon onderwijs te gaan af van de goodwill en draagkracht van ouders, leerkrachten en scholen. Er is dringend nood aan extra ondersteuning en regelgeving om van het recht op inschrijving ook een eerlijke kans te maken. De keuzemogelijkheid tussen het buitengewoon en gewoon onderwijs moet voor elk kind met een handicap gewaarborgd zijn.
Hoofddoek of handicap. Elk kind heeft recht op een vrije keuze.