Droombox

In het kader van onze Martin Luther King campagne (2004) vroegen we mensen met een handicap waar zij van dromen. Een greep uit de inzendingen over gelijke rechten en kansen.

Ik droom van een wereld waarin alle mensen dezelfde kansen en rechten krijgen.

Van een wereld waarin zwart en wit grijs worden.

Van een wereld waarin mensen niet uit zijn op materiële welzijn.

Van een wereld waarin alle mensen zich goed voelen, en kunnen leven.

Ik droom van een wereld zonder honger en oorlog.

Ik droom van een wereld zoals ik die droom.

Boyraz Ercan
Heusden-Zolder, 29 mei 2006
Ik droom van een wereld
waarin mensen kijken naar de mens

en niet naar wat ze van die mens zien

want wat echt is in een mens
ziet slechts wie hem lief heeft

ik droom van een wereld
waarin mensen kijken met hun hart
want de ogen zijn gevoelig
voor uiterlijke schijn

ik droom van een wereld
waarin iedereen mag zijn wie hij/zij is
waarin mensen gelijkwaardig zijn
ook in al hun verschillen
omdat ze mekaar aanvullen

ik droom van een wereld
waar mensen in vreugde samenleven
iedereen op gelijke hoogte
zodat niemand meer op een ander neerkijkt

ik droom van een wereld
waarin mensen inzien wat belangrijk is
en hun illusies over het belang van
geld, macht, status,...
laten schieten om mekaar echt te ontmoeten

Marleen Schoenmaeckers
Gent, 22 april 2006

Ik droom ooit nog eens in een luchtballon te varen vanuit mijn elektrische rolstoel.

Anoniem
14 februari 2005

Het zou fantastisch zijn mocht iedereen, tussen verdriet, moeilijkheden, gewone dagdagelijkse dingen ook, ... toch mogen ervaren hoe fijn mensen kunnen zijn. Ik ben blij, ondanks het feit dat heel mijn leven veranderde, dat ik me vanbinnen nu rijker voel. Dat ik de kans kreeg om geweldige mensen te ontmoeten. Het moet heel moeilijk zijn het gevoel te krijgen heel alleen te staan. Ik wens iedereen mooie onbevooroordeelde ontmoetingen toe; het voelt goed gerespecteerd te worden om wie je bent, hoe je er ook uitziet, welke beperking je ook hebt.

Kristine
9 februari 2005

Was een droom maar werkelijkheid, de wereld zou er anders uit zien. De maatschappij is het doelwit van de menselijke gelijkheid? Verdelen zij? Zij die delen? Hoe!!! Merk jij daar iets van? Kleine burger? Neen... niet jij... noch ik. Wie leidt onder de verdeeldheid... rechten... persoon met een handicap!!! Slachtoffer zijn zij door de maatschappij... Is het al niet genoeg dat zij moeten leven/overleven... Kan jij leven met een aalmoes... Neen onmogelijk! Medische verzorging kost/bekost meer, je graad van ziekte vergoeding-vevangende vergoeding-integratie vergoeding dragen mag. Je komt er niet... mag ik a.u.b. een menswaardig leven leiden? Blijkbaar niet... vriend/in, wil helpen verzorgen... Het niet meer alleen kan... Huwelijk voor... Na 12 maand huwelijk eist de federale overheid 15 maand vergoeding terug... thans 2° graad invalide persoon met een handicap... rechthebbende op integratie vergoeding, vervangende vergoeding-ja-neen-ja-neen... wat is het nu eigenlijk? Moet eigen recht uit vechten met de arbeidsrechtbank? … Nog zoiets? Echtgenoot wordt gestraft omdat echtgenoot levenslang ziek/handicap. Mag zij/hij nog medemenselijk leven lijden? Ministers vergeten jullie niet iets rond de ronde tafel van verdeeldheid. Hoe kan een werk loon van een arbeidster een gezin van twee mensen een mens waardig leven leiden? Denken jullie niet na? ...huur-electriciteit-gas-water-verplichte verzekeringen-voeding-uitrelijke verzorgingmedische verzorging-medicatie-kinetherapie-specialisten-huisarts-medische examens-noodzakelijk telefoon om arts of hulp 101... enz... Dan heb je nog geen voeding om te overleven... K'wil wel maar mijn verstand gaat er niet in... Een werkend persoon mag niet gestraft worden omdat hun leefpartner een gehandicapt leven leidt... kan echt niet vergeleken worden met een werkend statuut... Ook deze mensen hebben rechten. Wij dromen om een menswaardig leven... zij dromen... zonder nadenken/denken zonder verstandelijk inzicht. Waarom moet de burger boeten voor de luxe van ministers... geen gehoor naar zijn burgers heeft? Wie zijn wij? Een kopspeld in een hooiberg!

Maria Meuleman
Ninove, 29 augustus 2004

Dat er ooit een andere geest gaat waaien in Vlaanderen. Naar mijn gevoel groeit het flamingantisme in Vlaanderen in snel tempo. Ik ben zwart en Nederlander en woon al sinds 1975 in Vlaanderen. Het nationalisme of beter het flamingantisme is geweldig toegenomen. Vandaar ook het succes van het Vlaams Blok. Er is antipathie tegen buitenlanders, vooral zwart getinte mensen. Omdat, volgens hen, deze mensen de jobs inpikken. Er is antipathie tegen Walen, omdat zij al het geld van Vlaanderen opslurpen. Men heeft ook een hekel aan Nederlanders omdat...? Ik weet het eigenlijk niet. Misschien omdat ze geen Vlaams spreken. Ook heb ik gemerkt dat de media hier een flink schepje bovenop doet. Het Vlaams Blok wint niet omdat het een goede politieke partij is met een goed programma. Ze bedriegt de mensen. Maar maakt gebruikt van iets dat al aanwezig is bij de bevolking. Namelijk antipathie en haat tegen vreemdelingen. Net zoals Hitler ook de macht greep langs de haat tegen de Joden. Daarom is mijn droom dat deze bekrompen geesten worden doorzien en dat er ooit een België zal ontstaan waar Vlamingen en Walen in vrede naast elkaar zullen leven. En waar er geen sprake meer is van taalstrijd, omdat iedereen elkaars taal verstaat en respecteert. Een Vlaanderen waar men niet neer kijkt op je kleur, en je daarop beoordeelt, veroordeelt en uitsluit. Waar mijn kinderen normaal werk vinden zonder te worden gediscrimineerd. Of op straat worden gemolesteerd door de politie omdat ze bruin zijn. Een België dat uiteindelijk vrij is van alle frustraties van het verleden of uit angst zich wend tot de dwaasheden van ongezond nationalisme.

Maria Cecilio
Landen, 16 juli 2004

Maak deze droom waar, omdat ik weet dat ook jij tot in het diepst van jouw ziel geraakt bent. Herhaal vaak:"Ik ben het waard om er te zijn". Succes!

Anoniem
14 juni 2004
Ik droom steeds dat ik op een boot moet geraken bij m’n familie en
vrienden, maar de loopbrug gaat altijd stuk.

Anoniem
9 juni 2004
Hard werken kan van dromen realiteit maken
Iron man of niet
Zwem maar tegen de stroom in
Maak van je beperking een sterkte
Blijf niet dromen maar vecht ervoor

Anoniem
3 mei 2004
Ik droom dat ik leef, en van
twee benen om op te staan zonder stok,
een gevoel van erkende verantwoordelijkheid,
wederzijds verliefdheid voelen,
kunnen spreken & verstaan
mijn hart voelen bonzen van verlangen,
eenvoudig kunnen zijn (ongeboren blijven),
kunnen leven met het woordje 'wil',
mijn eigen huissleutel (en het liefst ook een van een hide-away),
een stem die doet luisteren, en een lichaam die die stem overbodig maakt,
de geboorte van een vader, zwemmen met mijn kinderen, grond,
niets meer en niet minder (mannelijk of vrouwelijk ... je zegt ’t maar)
een lege plek om in te blijven,
een oceaan van een zee van iets dat niet bestaat zoals bijvoorbeeld tijd,
een wereldreis met twee (en ik mag hopen zonder onderweg te moeten werken),
met een groep vrienden door de VS (liefst in een bus),
door een druppel dauw de opkomende zon weerkaatst in een godvergeten gat,
een foto van een strand dat leeg is met twee keer twee voeten en een stel witte pootjes,
wat minder zwart en wat meer rood in mijn leven (behalve op mijn bankrekening),
wat meer geel en minder groen, wat meer blauw en minder wit
en verder dat ik niemands raam bedamp.

Martijn Christiaen
Oostende, 16 april 2004
Stel je even voor:

Je wilt iets gaan drinken, eten
Je wilt een restaurant binnengaan
de drempel is twee meter hoog
je probeert wat verder een taverne
er is geen deur
Je geraakt nergens binnen

Je vindt een achterpoortje
Geraakt binnen, na heel wat zwoegen
Je zit neer
Je voelt de blikken, starende ogen
Ze branden in je rug
Ze maken je misselijk

Je wilt toch bestellen, maar ze begrijpen je niet
De dienster hoort je niet
Ze ziet je niet

Zoveel hindernissen
Zo weinig deuren die voor je open gaan
Je leven
een zoektocht naar achterpoortjes

Zegt ons dit iets?

Iedereen wil vrij kunnen bewegen
overal
waar we gaan
waar we staan

Joke Van Ammel
Rekkem, 13 april 2004
De nachtmerrie

Bepaalde individuen denken dat ik "vies" ben. Nochtans ruik ik naar geurige zeep. Ze willen me naar een instelling brengen voor "psychisch gestoorden". Maar de bus is niet aangepast. Pech! De elektronische rolstoel gaat er niet in. "Lichten we de Minister van Verkeer in??" -Neen, neen, die heeft het veel te druk, wat denk je wel- "Toch zonde dat zoiets wordt geboren". -Tja,zijn moeder kon misschien geen abortus betalen- "Kom, we laten die sukkelaar maar rijden, ze zullen hem wel oppikken en plaatsen waar hij hoort".

Wakker worden.
"Dag schat, ontbijt op bed of verplaats ik je eerst met de tillift in de rolstoel?". -Mmm, met chocolade eitjes, laat maar komen- "Breng jij de jongste spruit vandaag naar school?" -Euh, liever niet, er lopen misschien gekken rond- "Hoe bedoel je???"

Eén van de drie musketiers
12 april, 2004
Ik droom dat elke persoon met een handicap in een mooi tweepersoonshemelbed ligt en knus wordt geknuffeld door de vlam van zijn/haar leven. Kopen dus: dat tweepersoonsbed. In plaats van die steriele, naar dood ruikende eenpersoonsziekenhuisbedden.

12 april 2004
Ik droom dat elke mooie droom
geen droom meer is
en dat geen enkele mooie droom
nog een droom hoeft te zijn.
Ik droom dat, op een dag,
ik wakker wordt en mij afvraag,
is dit nu droom of realiteit?

Jan Verbelen
5 april 2004
I had a dream
that there was justice
all over the world
And that people loved each other
for what they were
That nobody was excluded
and there was no pain
Lets hope that my dream
will be reality one day

Marte,
29 maart 2004
Ik droom van een wereld
vol vrede zonder pijn
Ik droom van een wereld
waar niemand alleen zal zijn

Waar iedereen geliefd is,
niemand gehaat
Waar iedereen anders is
en toch gelijk kan zijn

Jolien Muylaert
Roosdaal, 29 maart 2004
Ik droom van een wereld waar iedereen aanvaard wordt met zijn of haar goede en minder goede kanten. Marco beweert dat dromen bedrog zijn maar als we er hard aan werken kan mijn droom misschien werkelijkheid worden!!

Dimitri Van Der Leenen
Pepingen, 29 maart 2004
Mijn droom is:
dat mensen elkaar respecteren
dat anderen niet worden uitgemaakt door hun uiterlijk
dat mensen verder kijken als de buitenkant en dat ik me niet langer moet opsluiten in m’n glazen kooi
dat mensen niet weglopen als ze iemand zien lopen die niet aan hun ideaalbeeld voldoet
dat mensen niet naast elkaar, maar samen leven
dat iedereen eerst bij zichzelf kijkt en dan oordeelt
dat mensen anderen niet beletten en hun adem afnemen
dat mensen niet altijd aan zichzelf denken, sommigen zouden moorden begaan voor zichzelf
dat mensen niet in zelfmoord worden gedreven door een wereld waar ze ingesmeten werden waar ze nooit in wouden komen
dat ,...
Waarschijnlijk is het al te laat. De mens die zich eerder als beest gedraagt en niet eens zoals dieren samen kunnen functioneren

Eliza
27 maart 2004
Mensen dromen dag en nacht.
Men zegt wel eens dat het onderbewustzijn aan de basis ligt.
Maar dromen kan ook heel bewust, gewild, zelfs haast gedwongen.
Dromen bieden een houvast, een doel om naar te streven, een norm om naar te leven. Laten we samen 'dromen' van een wereld waar iedereen zichzelf kan zijn.

Ilke Jaspers
Turnhout, 16 maart 2004
Als ik kon toveren
Dan toverde ik een wereld
Waarin iedere mens dezelfde kansen krijgt

Als ik kon toveren
Dan toverde ik een wereld
Zonder verdriet en pijn

Als ik kon toveren
Dan liep iedereen er gelukkig bij

H.S.
15 maart 2004
Ik droom van een wereld waar
iedereen in vrede
kan leven zonder oorlog of
geweld.

Ik droom van een wereld waar
iedereen gelijk is,
arm of rijk, blank of zwart.

Ik droom van een wereld waar
kinderen met elkaar kunnen spelen
en waar ieder kind kans krijgt op
gelijk onderwijs.

Ik droom van een wereld waar
mensen met een handicap
gerespecteerd worden en gelijke
kansen krijgen.

Heidi Muylaert
Roosdaal, 15 maart 2004
Ik droom van een wereld waar mijn broer net als zijn jongere zussen zal kunnen kiezen waar hij woont en werkt, met wie hij optrekt en wat hij in zijn vrije tijd doet.

Nu wordt er heel vaak in zijn plaats beslist. Hij kan ook moeilijk kiezen. Dat komt omdat zijn mening vroeger haast nooit gevraagd werd en weinig mensen de tijd nemen om echt te luisteren.

Ik droom ervan dat er op een dag duizenden mensen op straat zullen komen om het recht op zelfbeschikking van mensen met een verstandelijke handicap op te eisen.

Net als anderen heeft mijn broer meer nodig dan een dak boven zijn hoofd en een bed om in te slapen om gelukkig te zijn.

E.D.
Kortrijk, 14 maart 2004
Als je geen mens ziet, alleen een handicap..
Wie is hier dan blind?

Als je de schreeuw om gelijkheid niet hoort.. Wie is er dan doof?

Als er in jouw hart geen plaats is voor de medemens..

Wie gaat hier dan mank?

Jouw houding naar anderen zou wel eens de grootste handicap kunnen zijn, en ook die van jou.

Kris Borms
Aarschot, 9 maart 2004

De pop mist een been, vuilbak.
Een aai voor de hond, geen blik voor de blinde.
Handicap 26, golf.

Stoelendans? Rolstoelendans?

Je hebt 2 benen, 2 armen en een brein om na te denken,
moest je ietwat moeite doen.
En dan beweren dat geluk schuilt in een klein hoekje?

Martha Cieters
Geel, 9 maart 2003
Ik droom dat ik kan blijven dromen ...
Over een wereld die anders is, mooier, echter, oprechter.
Ik droom over een wereld waar jij ik kan zijn en zwart wit kan zijn.
Ik droom dat ik kan blijven dromen, maar vooral dat ik ooit wakker word en kan beseffen:
dit is geen droom, maar de wereld waarin wij leven!

Mathilda Wouters
Leuven, 1 maart 2004
Ik droomde van een wereld met zuivere lucht, met eerlijke handel,
met iedereen zijn waarde, met niemand in de goot,
zoals Jezus, Marx en Mohammed het mij leerden.
Ik droomde van een wereld waarin iedereen wist dat kleren, kapsel, gelaat,
lichaam, maar een verpakking zijn van iets dat meestal mooier,
maar soms ook lelijker is, zoals mijn ouders mij leerden.
En omdat ik zo dikwijls met mijn neus tegen de muur gelopen ben,
droom ik dat ik mag blijven geloven in gelijkheid tussen ALLE mensen.

Emma Verlinden
Brussel, 1 maart 2004
Ik droom dat mijn gezin niet langer zou moeten opdraaien voor alle meerkosten van mijn handicap.
Een gevolg van het feit dat ik als persoon met een handicap een diploma heb,
voltijds werk en ook nog eens getrouwd ben. Tegemoetkomingen worden dan plots een dode letter,
de handicap blijft.

Inge Ranschaert
Denderleeuw, 28 februari 2004
Ik droom dat het voor alle kinderen vanzelfsprekend kan zijn, dat ze onderwijs op maat krijgen,
dat ze de nodige betaalbare begeleiding kunnen krijgen om zo te kunnen ontplooien volgens hun mogelijkheden en hun eigen dromen.

Ik droom ervan dat er plaats zal zijn voor "onze " kinderen,
een plek waar ze onvoorwaardelijk aanvaard zullen worden en waar we als gezin niet meer elke dag voor moeten vechten.

Ik droom ervan dat alle mensen , meer begrip zullen hebben, meer verdraagzaam zullen zijn,
een grotere tolerantie kunnen opbouwen, naar iedereen die ook maar enigszins anders is.

Net door het anders zijn, wordt onze wereld zo boeiend!
Ik droom dat meer mensen dit kunnen zien.

Pim Willekens
Wommelgem, 23 februari 2004
Ik droom van een wereld waarin mensen ons niet meer aangapen omdat we anders zijn,
waarin we begrijpen en begrepen worden en vooral een wereld waarin we "thuis" zijn.

Een wereld met respect voor ieders eigenheid zonder dat we verplicht worden ons "anders" of "raar" te voelen.

Ik droom dat mijn droom ooit uitkomt .. droom je mee ??

André Lathouwers
Blankenberge, 22 februari 2004
Een vluchtige blik in de tijd,
wie was ik en wie ben ik nu
de versnippering van een droom
maakt mij tot mens,
onverwoestbaar en toch
vergankelijk.

Dichter met NAH
Hoeselt, 19 februari 2004
Ik droom van een maatschappij waarin ieder van ons zijn eigen plaats zou kunnen vinden en waarin niemand uit de boot zou vallen. Deze samenleving zou moeten erkennen dat alle mensen naast hun talenten, ook lichamelijk beperkt, kwetsbaar en sterfelijk zijn. Dit zou leiden tot een diverse samenleving waar tolerantie, openheid, dialoog, respect, gelijke rechten en gelijk kansen, … de hoofdrol spelen. Uiteindelijk zouden we niet meer mogen weten wie er geïncludeerd wordt, dan pas kan men spreken van een inclusieve maatschappij.

Lies Vanpeperstraete
Mariakerke, 18 februari 2004

In mijn dromen ben ik de rechtsbuiten van Eendracht Vooruit;
wanneer ik 's morgen wakker wordt, besef ik dat mijn aanvraag voor
hulpmiddelen nog altijd in een eindeloze papierstroom zit.

Soms droom ik van de geur van mijn vriendin en popcorn;
in de realiteit is voor mij in de bioscoopzaal een plaatsje gereserveerd
op 5 meter van het reuzenscherm of op de trappen.

Ik droom soms van de weerman met een blindenstok of van de mevrouw uit
het cosmeticaspotje met een wijnvlek;
op TV moet iedereen beantwoorden aan het schoonheidsideaal.

Ik droom niet van Jordan, Schumacher of Zidane. Ik moet niet de ster
zijn uit Lord of the Rings. Ik droom niet van de eeuwige roem of succes.

Ik droom gewoon van het leven waar ik recht op heb.
Een leven waarin iedereen mij in de ogen durft kijken en zeggen:
"Jij hebt een stem, jij bent iemand, je bent mijn vriend ..."

Uwe maat
18 februari 2004

Ik heb een droom,
dat mijn kind
ooit zal leven
in een land waar
het niet wordt beoordeeld
op zijn handicap,
maar wel op
zijn persoonlijkheid.

JF Lambrecht
Brussel, 16 februari 2004