Wij keken naar Down the road

Beeldvorming Wij keken naar Down the road

Vlaanderen keek massaal naar de acht afleveringen van de tweede editie van ‘Down the road’, waarbij Dieter Coppens met zes mensen met het syndroom van Down een road- trip maakte doorheen Zuid – Afrika. Ook wij keken mee en sprokkelden reacties en formuleren enkele bedenkingen.

Veerle Beel schreef in De Standaard van 04.03.2019:  “zes keer down, zes keer anders” waarbij ze opmerkte dat mensen met down niet allemaal hetzelfde zijn. Ze stelt dat dit programma ons toont dat zij veel meer kunnen dan men denkt, ze wel wat hulp nodig hebben, ze nadenken over hun beperking en rechttoe, rechtaan kortom puur zijn. Down the road zet in op een positieve beeldvorming over mensen met down.                                                

Laat ons toe om vanuit GRIP de kanttekening toe te voegen dat de deelnemers voor dit programma geselecteerd werden op hun tv-geniek zijn en op hun mate van zelfstandigheid.  Bewijze ook de open lezersbrief begin april waarbij Johanna Huylenbroeck, de mama van Cyriel (6j) een jongen met down, stelde  dat we op TV niet de volledig realiteit zagen, dat het thuis en op school er vaak helemaal anders aan toe gaat. Om naar een gewone school te kunnen gaan is er veel meer ondersteuning nodig dan deze welke nu gegeven wordt. Deze lezersbrief nuanceert het beeld van mensen met down dat het programma ‘down the road ‘ bracht.

Als we binnen GRIP kijken hoe handicap door de media in beeld gebracht wordt, dan gebruiken we voor deze analyse als kapstok de framing van Tina Goethals. (RUG).  Objectief kunnen we stellen dat de makers van Down the Road en Dieter Coppens als presentator niet de fout maakten om een stereotiepe beeld van problematisering te brengen noch te stellen dat handicap geen probleem is.          

Down the road ontroerde en leerde Vlaanderen het onbegrip tegenover mensen met een beperking wegnemen. Kevin zagen we nadien terug tijdens de warmste week en Maud toen zij op 26 mei ging stemmen. Op die manier krijgen ze een beetje een BV-status en kunnen zij als rolmodel veel betekenen voor anderen met een beperking.  Het succes van Down the road leefde nadien verder via de (sociale) media via spotjes, artikels, foto’s.  Een massa aan  positieve informatie die spijtig genoeg niet altijd geduid werd. Bijvoorbeeld werken mensen met down steeds als vrijwilliger maar niet via een betaalde job.

Subjectief blijft het gevoel hangen dat ‘down the road’ televisie was met een groot knuffelgehalte. Bij personen met Downsyndroom gaat men vaak ‘emo’ uitvergroten, wat op zich leidt tot stereotypering. “ Ze zijn zo lief”  Het is leuk voor een klein kind om als ‘ lief’ bevonden te worden, maar als volwassen  wil je wel als volwassen behandeld en aangesproken worden.

We vernamen dat een derde reeks ‘down the road’ in de steigers staat. GRIP kijkt met volle verwachting uit naar programma’s waar personen met een beperking aan meedoen en waarbij zij bijvoorbeeld niet de enige zijn met een beperking. Wij zijn er van overtuigd dat ook dit boeiende tv kan opleveren.

Gerelateerde artikels

Mensenrechten Kijk op Handicap Kwinten: “Waarom laten de media personen met beperking niet vaker en op een inclusieve manier zien?” Kwinten: “Waarom laten de media personen met beperking niet vaker en op een inclusieve manier zien?” Kwinten getuigt. 01 jul 2024 / Katrijn Ruts Kijk op Handicap Beeldvorming Handicap in de beheersovereenkomst : een dubbelinterview met Karen Donders en Benjamin Dalle Handicap in de beheersovereenkomst : een dubbelinterview met Karen Donders en Benjamin Dalle 06 okt 2021 / Ans Janssens Kijk op Handicap Beeldvorming Visies op handicap Zelftest Kijk Op Handicap Zelftest Kijk Op Handicap Hoe kijk jij naar personen met een handicap? Doe de test! 08 jul 2021 / Ans Janssens Kijk op Handicap Visies op handicap De modellen van handicap in een notendop De modellen van handicap in een notendop Vijf toonaangevende modellen van handicap en de evolutie die GRIP nastreeft. 07 jul 2021 / Ans Janssens Kijk op Handicap Beeldvorming Handboek mediamakers Handboek mediamakers Een handboek voor mediamakers die personen met een handicap op een correcte manier willen weergeven en betrekken in hun werken. 08 apr 2021 / Ans Janssens Kijk op Handicap Beeldvorming Nieuwe beheersovereenkomst VRT Nieuwe beheersovereenkomst VRT Eindelijk streefcijfers voor mensen met een handicap op het scherm. 11 feb 2021 / Ans Janssens Kijk op Handicap Beeldvorming GRIP bestaat 20 jaar. Maar wat denkt de Vlaming over handicap? GRIP bestaat 20 jaar. Maar wat denkt de Vlaming over handicap? GRIP, de mensenrechtenorganisatie van en voor personen met een handicap in Vlaanderen, is 14 december 2000 opgestart. Naar aanleiding van deze 20ste verjaardag onderzocht GRIP in samenwerking met het ... 14 dec 2020 / Patrick Vandelanotte Kijk op Handicap Beeldvorming GRIP opent het Disability Film Festival GRIP opent het Disability Film Festival DisABILITY Filmfestival in Leuven: Ways of belonging 21 feb 2020 / Xavier Deruytter Beeldvorming Want, is een man zonder rolstoel dan zoveel gemakkelijker? Want, is een man zonder rolstoel dan zoveel gemakkelijker? Diversiteit in onze samenleving is een feit, maar de beelden die in de media gebruikt worden zijn nog zelden divers. 19 feb 2019 / Ann De Martelaer Kijk op Handicap Beeldvorming  Willen we een wereld zonder down ? Willen we een wereld zonder down ? Nood aan een breed maatschappelijk debat 07 nov 2018 / Ann De Martelaer
Verberg submenu