"Absurd hoe we de prijs van de liefde blijven betalen"
Anonieme getuigenis van een mama met een handicap.
Op deze website kon je al verschillende artikels lezen over de prijs van de liefde. Mensen die leven van een uitkering worden financieel bestraft als ze samenwonen. Vaak gaan deze situaties over partners of over familieleden die samenwonen. Ook bij andere mensen die samen een huishouden delen kunnen er financiële gevolgen zijn. Dit heeft te maken met het statuut samenwonenden.
In de anonieme getuigenis in dit artikel vertelt een mama met een handicap haar verhaal. Aan het eind geven we onze boodschap mee.
Anonieme getuigenis van een mama
Officieel ben ik werkloos en fulltime huisvrouw.
Omwille van mijn handicap leef ik van een bijstandsuitkering: ik ontvang een Inkomensvervangende tegemoetkoming (IVT) om van te leven. Die lag altijd al onder de armoedegrens.
Door een onvoorziene omstandigheid woont mijn volwassen kind voor onbepaalde tijd opnieuw bij mij in. Sindsdien is mijn Tegemoetkoming met ruim €400 per maand verminderd.
Dit heeft niets te maken met het feit dat mijn bloedverwant werkt, want bij de bijstand wordt er géén rekening gehouden met het loon van een inwonend kind. Het officiële antwoord op mijn vraag waar die vermindering vandaan komt, was eenvoudigweg: “Gewoon omdat je kind bij je inwoont.”
Dat vind ik bijzonder vreemd. Wanneer ik in de mogelijkheid zou zijn te werken, zou mijn werkgever toch ook geen derde van mijn loon inhouden omdat ik samenwoon met mijn kind?
Sommige mensen denken luidop: “nu je samenwoont kan je de kosten toch delen?”
Dat klopt maar gedeeltelijk. Want het samenwonen maakt alles net veel duurder.
Naast de gebruikelijke vaste kosten zijn er de meerkost voor telecommunicatie (sterker internet), meer energie verbruik, stijging van de sociale huishuur.
Net als voor veel andere jonge mensen is huren op de private huurmarkt heel duur, bijna onbetaalbaar.
Omdat er zoveel gezamenlijke kosten moeten worden gedragen kan mijn kind amper sparen,. Zo wordt het op korte termijn terug op eigen benen staan erg bemoeilijkt.
Ook ik kan geen buffer of reserve opbouwen.
We moeten élke euro in tweeën knippen om rond te komen.
Eerder speelden we met het idee om te gaan co-housen: ieder zijn privacy, maar toch steun en nabijheid van buren. Dat zou mooi zijn.
Alleen botsen we op kafkaiaanse wetgeving, ontbreekt het ons aan financiële middelen om die droom waar te maken.
En dus betalen we vandaag letterlijk de prijs voor de zorg en liefde voor elkaar.
Wat vindt GRIP?
De federale wetgeving is op dit vlak totaal verouderd, want ze stamt uit de tijd dat het normaal was dat er een kostwinner was die voldoende verdiende en de partner wel zou onderhouden en blijven onderhouden. Deze logica van financiële afhankelijkheid vinden we nu niet meer normaal, en is ook niet meer aangepast aan de huidige tijden. De uitdaging is nu dat iedere persoon financieel onafhankelijk kan zijn en een eigen menswaardig inkomen kan hebben, en dit ook in de toekomst. Door de verouderde federale wetgeving belanden duizenden mensen in de problemen.
GRIP vraagt al jaren om dit probleem aan te pakken. We zijn niet akkoord dat deze tegemoetkomingen wegvallen of verminderen. Voor veel mensen zorgt dit voor verhoogde armoederisico's, extra kwetsbaarheid en financiële afhankelijkheid van de persoon of personen met wie je samenwoont.
Het beperkt de gelijke kansen van mensen met een uitkering om solidair te zijn met anderen en om volop hun rol en verantwoordelijkheid op te nemen. Zo beperkt het statuut samenwonenden of de prijs van de liefde ook de mogelijkheden van mensen met een uitkering om hun verantwoordelijkheid te nemen als ouders. Terwijl het voor veel ouders normaal is dat ze hun kind een tijdje terug in huis nemen wanneer dit nodig is, heeft dit voor een mama met een uitkering grote effecten op de uitkering.
Gerelateerde artikels
De cumulmaatregel...3 veelvoorkomende misvattingen
In de zomerlezingen verdiept GRIP zich verder in de cumulmaatregel. In dit artikel gaan we dieper in op 3 veelvoorkomende misvattingen.
28 aug 2025 / Xavier Deruytter
De cumulmaatregel maakt de combinatie van inkomen uit arbeid en tegemoetkoming uit IVT tijdelijk meer mogelijk
In “zomerlezingen over inkomen” leest GRIP zich verder in over de cumulmaatregel en de gevolgen ervan. We doen dit in verschillende artikels; gespreid over de zomermaanden.
28 jul 2025 / Xavier Deruytter
Federaal regeerakkoord & handicap
Wat betekent het federale regeerakkoord voor personen met een handicap of chronische ziekte?
03 mrt 2025 / Katrijn Ruts
"Federale onderhandelaars, maak komaf met de prijs van de liefde!"
Heel veel mensen komen in de problemen als ze gaan samenwonen. GRIP roept op om de verouderde wetgeving aan te pakken.
15 nov 2024 / Katrijn Ruts
“Door te gaan samenwonen beland je in armoede en afhankelijkheid”
De afschaffing van de prijs van de liefde zou op de onderhandelingstafel moeten liggen.
22 okt 2024 / Katrijn Ruts
Nadia: “Waarom moet ik mijn meerkosten door mijn handicap zelf betalen? Daardoor beland ik in armoede”
Nadia getuigt.
01 jul 2024 / Katrijn Ruts
Europees rapport vermeldt aanbevelingen GRIP
Een Europese onderzoeksgroep bekeek hoe het staat met de Sociale Bescherming van mensen met een handicap. We interviewden de onderzoekers.
06 mrt 2023 / Katrijn Ruts
Signalen van onderbescherming: prijs van de liefde
Gelijke kansen onder druk …. alarmerende mails over de prijs van de liefde.
14 feb 2023 / Katrijn Ruts
Prijs van de arbeid en van de handicap verlaagd!
Minister Lalieux neemt tweede horde in betere toegang tot de integratietegemoetkoming.
14 mrt 2022 / Katrijn Ruts
Leefloon onafhankelijk van integratietegemoetkoming
Goed nieuws en een rechttrekking van wat krom was, vindt GRIP.
22 feb 2022 / Katrijn Ruts